Aktuálně

Školní rok 2022-2025

Nocování Ekotýmu

Tradiční každoroční nocování Ekotýmu v letošním školním roce připadlo na 24. 02., tedy hned na pondělí po jarních prázdninách.

Na programu byla jak zábava, tak i práce. Sešli jsme se brzy ráno ve škole, uložili si věci k nocování a hned jsme se vydali směr Ostrava. Navštívili jsme Divadlo loutek, kde nás příjemně překvapilo představení Plasťáci. V pohádkovém příběhu s ekotématikou si zábavu i ponaučení našli jak mladší, tak i starší diváci.

Po představení jsme se vydali na prohlídku Nové radnice města Ostravy. Protože nám ale počasí v tento den nepřálo, na vyhlídkovou věž jsme nevystoupali, zato si děti užily projížďku ve výtahu páter nostra.

A pak už jsme zase ujížděli zpátky do školy na oběd a do "práce".

Co nás čekalo?

Opravdu těžké úkoly.

Dokončili jsme letošní plán činností. První z úkolů, označení vypínačů, již máme hotovo. Připravili jsme si krátkou prezentaci pro třídy o možnostech využití slunečního světla, "rozumného svícení" a práce s žaluziemi, kterou členové Ekotýmu přednesou ve třídách. Cílem prezentace je osvěta, jak rozumně využívat sluneční svit a zbytečně neplýtvat elektrickou energií. Prezentace bude doplněna krátkým videem, které nahrála 7. třída a které sestříhal a upravil Šimon Zeman.

Pustili jsme se do vypracování Ekokodexu. Zahájili jsme práce na přípravách Dne Země.

Mladší děvčata – Eliška, Rózi a Adélka vypracovala malé informační plakátky, které připevnila na prosklené vnitřní dveře spojující zádveří a hlavní chodbu 1. stupně, kde procházející žádají, aby v době vytápění dbali na dovírání skleněných dveří, aby nám teplo, za které škola platí nemalé částky, unikalo co nejméně.

Ale ani ve škole jsme jenom nepracovali. Užili jsme si příjemnou sportovní hodinku v tělocvičně, zahráli si deskovky i jiné hry, ale nejvíce jsme se odreagovali u večerní schovky a při příjemném ponocování s kamarády.

za Ekotým Blanka Barvíková


Cíle pro školní rok 2024/2025

Při používání elektrického osvětlení na chodbách, ve třídách, družině, tělocvičně a v jídelně, vhodně reagovat na sluneční svit a používat žaluzie.

V měsících, kdy je škola vytápěna:

  • větrat krátkodobě a intenzivně,
  • využívat Bramo hlavního vchodu, zabránit zbytečnému úniku tepla,
  • prosklené dveře u šaten využívat pouze pro návštěvy nebo jako únikový východ, i zde se tak zabrání zbytečnému úniku tepla,
  • zprovoznit rekuperaci.


Silné a slabé stránky naší školy - téma Energie

  • SPOŘIČE OBRAZOVEK NA POČÍTAČÍCH.
  • SNAŽÍME SE SVÍTIT JEN KDYŽ JE TO TŘEBA.
  • TEPELNÉ ČERPADLO.
  • REKUPERACE – máme ji.
  • ŽALUZIE.
  • PRODLOUŽENÝ PROVÁZEK NA ŽALUZIÍCH.
  • ÚSPORNÉ ŽÁROVKY.
  • VYPÍNÁME SPOTŘEBIČE, KDYŽ ODCHÁZÍME.
  • ČIDLA NA SVĚTLO NA WC.
  • JÍDELNA – DVOJÍ SVÍCENÍ.
  • KUCHYNĚ - NEMUSÍ SE TOPIT.
  • NOVÁ OKNA.

  • UPOZORNĚNÍ NA VYPÍNAČÍCH.


  • SVÍTÍME PŘI ZATAŽENÝCH ŽALUZIÍCH.
  • NEPŘETÁČÍME ŽALUZIE.
  • TOPÍ SE, KDYŽ JE VENKU TEPLO.
  • REKUPERACE – není zapnutá, nefunguje, jak má.
  • ZAPNUTÉ REPRODUKTORY VE TŘÍDÁCH – nemají dálkové ovládání.
  • NEMÁME SOLÁRNÍ PANELY.
  • NA CHODBÁCH SE ZBYTEČNĚ SVÍTÍ A VĚTRÁ.
  • NEFUNKČNÍ WI-FI, KTERÁ BERE ENERGII.
  • ZBYTEČNÉ SVÍCENÍ V ŠATNÁCH.

  • Plán činností

    • Informovat třídy o cílech a činnostech vedoucích k jejich splnění.
    • Dohled u vchodových dveří – zajistit, aby nedocházelo k zbytečnému úniku tepla.
    • Obnova informačních cedulek na vypínačích ve třídách.
    • Dohled ve třídách – spoluprací s vyučujícími zajistit, aby nedocházelo k zbytečnému plýtvání elektrickou energií.
    • Monitoring tříd a chodeb.

    Zajišťují:

    Členové Ekotýmu ve svých třídách

    Členové Ekotýmu se svými spolužáky

    Dozor na chodbě

    Ekotým

    Členové Ekotýmu + vyučující

    Ekotým

    PODZIM 2024 NA ŠKOLNÍ ZAHRADĚ

    Ze zápisků žáků:

    2. A

    My jako 2. A jsme si vybrali za práci pocitový chodníček. Pleli jsme tam a dávali nové kamínky, šišky, písek, kůru ze stromů. A nakonec jsme si zahráli na schovávanou.

    2. B

    Pleli jsme na zahradě a u kamenů na zahradě.

    3. TŘÍDA

    Pleli jsme kolem plotu. Hrabali jsme spadané listí a odnášeli ho. Sázeli jsme čínské růže. Také jsme zalévali a dávali jsme na zahradu kamínky. Kontrolovali jsme stromy.

    4. A

    Naše třída si vybrala rybníček na školní zahradě. Jako první jsme vypleli okolo rybníčku, uskládali jsme tam kamínky. Ale ať to není jen práce, každý si donesl plavky, vodní pistolky a v rybníčku jsme se i vykoupali s rybičkami.

    4. B

    Na zahradě jsme pleli skalku. Zasadili jsme tam tulipány a narcisy a další rostliny. Natáhli jsme tam i novou fólii.

    5. TŘÍDA

    Naše třída pracovala na skalce. Tam jsme trhali plevel, vykopávali jsme tam náletový strom a sázeli semínka. Hrabali jsme listí, a protože nám uhynul náš třídní strom, zasadili jsme tam novou hrušeň. A teď se o ni musíme starat.

    6. TŘÍDA

    Tento rok jsme stříhali malinovník, motýlí keře kolem plotu. Hrabali jsme listí a pleli jsme vyvýšené záhonky. Upravovali jsme hmyzí domečky a zalévali stromy.

    7. TŘÍDA

    Naším hlavním úkolem bylo opravit pocitový chodník. Pak jsme taky hrabali na zahradě listí a sadili nějaké cibulky na babiččině zahrádce.

    8. TŘÍDA

    Uklízeli jsme větve z kompostu a dávali je do kontejneru, dále jsme zalévali stromky a taky hrabali listí ze zahrady.

    9. TŘÍDA

    Naším úkolem bylo na zahradě zlikvidovat náletové rostliny u vzduchotechniky, pletí kolem pergol a taky jsme likvidovali víno, které se nám pnulo po plotu. 


    Výlet ekotýmu s Lískovcem

    Ve středu 09. 10. k nám do Janovic dorazil Ekotým z Lískovce. Společně jsme se vydali na výlet. Naším záměrem bylo provést členy lískoveckého Ekotýmu stezkou přes Janovice, kterou v minulých letech naše škola zpracovala. Kvůli nedostatku času jsme nakonec nezačínali v Hradisku, jak bylo původně plánováno, ale od školy jsme se vydali směrem na vojenskou cestu a po ní až k rybníku Kuňka. Po cestě jsme si zahráli hru hu-tu-tu-tu, nejdříve trochu rozpačitě, ale nakonec jsme se do hry ponořili a užili si ji. U rybníka jsme si připravili různá stanoviště s úkoly. Pletli jsme náramky přátelství, malovali na kameny, ale věnovali jsme se také určování květin, poznávali naše pěvce a přiřazovali k nim nejen názvy, ale také zvuky, hádali názvy pohádek, aj. Děti z Lískovce si postupně prošly všechna stanoviště, a poté už byl čas jít na zastávku, odkud nám jel autobus ke škole. Na zastávce jsme ještě vyhlásili úspěšnost řešení na jednotlivých stanovištích a rozdali lískoveckým Ekotýmákům dárky na rozloučenou. Velký úspěch slavily krásné vosy, které pro Lískovec uháčkovala Tamarka, za což jí moc děkujeme. Před školou proběhla ještě společná fotka a pak už jsme se vydali každý svou cestou. My na oběd, Lískovec na autobus. 

    zástupci Eko ze sedmé třídy


    Výlet ekotýmu do ZŠ Lískovec

    V pátek 14. června jsme se s Ekotýmem vydali do školy v Lískovci. Pozvali nás na zábavné dopoledne s hrami a zábavnými aktivitami. My jsme jim na oplátku věnovali náš žížalí čaj.

    Po příjezdu nás deváťáci provedli po své škole i školní zahradě, kterou mají moc krásnou – s vyvýšenými záhony nebo bylinkovou spirálou. Prošli jsme se boso i po chodníčku smyslů. A pak nás rozdělili do skupin, ve kterých jsme procházeli stanoviště s úkoly. A tak jsme třeba stříleli z luku, vyráběli origami či zdobili model popelnice. S sebou jsme si pak odváželi tašku z recyklovaných materiálů, kterou jsme si každý ozdobili, jak jsme chtěli. Nakonec jsme si kopli do balonu při fotbalu a jelo se do školy. Myslíme, že dopoledne bylo moc fajn a navíc zakončené nanukem.

    Julča a Šimon


    Ekokonference  

    Po deseti letech, inspirovaní ekoškolou z Lískovce, jsme se rozhodli pořádat ekokonferenci k tématu VODA.

    Každá třída si k této příležitosti připravila vystoupení, ve kterém někdy více a někdy méně měla svou roli voda. Většina měla také ekologickou myšlenku, což bylo naprosto skvělé!!!

    Zapojily se všechny třídy i školní družina a o krásná představení nebyla nouze. Viděli jsme scénky, hudební představení, divadla, poslechli jsme si vodní příběhy a pohádky, zazpívali si.

    Přivítali jsme mezi sebou pana ředitele z Lískovce, naši paní učitelku, která je v současné době na mateřské dovolené, a která v janovické škole Ekotým založila Moniku Chrobákovou a pana místostarostu Lukáše Pláničku. Z pozvaných hostů vystoupil pan místostarosta a představil nám nový projekt kanalizace, který byl nedávno spuštěn.

    No, a jak to bývá, nic není jen prozářeno sluncem. V závěru, kdy mělo vystoupit již jen pár tříd, nám vypověděla službu technika. Vzniklá prodleva, kdy se tým, který měl na starosti ozvučení, snažil vše dát do pořádku, narušila do té doby pohodově probíhající program. Děkujeme všem hostům, kteří vydrželi až do samého konce, přestože kvalita představení již nemohla být stoprocentní. A kdo vydržel, ví, že v samém závěru se podařilo vše zase zprovoznit, a celou ekokonferenci tak s elegancí ukončit.

    Poděkování patří všem žákům i pedagogům za přípravu svých vystoupení, členům Ekotýmu za skvělé moderování a jeho přípravu a v neposlední řadě paním učitelkám Markétě Kijonkové a Tani Němcové, které jsou nám velkou oporou a jistotou. Děkujeme.

    za Ekotým Blanka Barvíková


    (Tý)den Země v Janovicích 

    Stejně, jako už několik let i letos jsme u nás ve škole slavili Den Země. Naši ekotýmáci připravili pro své spolužáky různé aktivity. Vzhledem k rozmarům aprílového počasí jsme plnění některých úkolů, hlavně těch venkovních, museli o týden odložit.

    Tradičně jsme se podíleli na úklidu obce. Na některých místech bylo odpadu opravdu hodně. Smutné je, že se tato místa nacházela v blízkosti školy, například na cvičném fotbalovém hřišti nebo za janovickým kostelem.

    Každá třída dostala za úkol zvelebit část školní zahrady a v jejím udržování pokračovat do konce školního roku. I když by se mohlo zdát, že ve škole je dětí dost a musí být jednoduché zahradu udržovat, není to tak. Přestože tento úkol už splnily všechny třídy, některé opakovaně, stále je na školní zahradě práce dost a dost.

    Vyhlášen byl týden bez aut. Proč tato výzva? Samozřejmě proto, abychom ulehčili naší planetě a vyzkoušeli si, jestli to jde i bez aut, třeba pěšky, na kole nebo hromadnou dopravou. Víme, že velké množství dětí vozí do školy i ze školy rodiče auty a myslíme si, že to není vždy úplně nezbytné. Tato aktivita se u dětí setkala s kladným ohlasem a my věříme, že alespoň část rodin přišla na to, že to jde i jinak.

    Pro první stupeň si děti z ekotýmu připravili stezku školní zahradou s různými úkoly, které souvisely s vodou. Děti poznávaly hudební nahrávky, skládaly puzzle, luštily křížovku, hledaly dvojice rybářských potřeb a poznávali přehrady našeho kraje. Cenu za skvěle splněné úkoly získali naši prvňáčci.

    První až třetí třída měla možnost zhlédnout prezentaci Toníka Vojvodíka, při které si společně zopakovali, jak správně třídit odpady.

    Všechny třídy si v počítačové učebně vyzkoušeli test Kahoot, jehož otázky se samozřejmě týkaly vody.

    A aby toho nebylo málo, žáci 2. – 9. třídy vyjeli na exkurze do čističky odpadních vod ve Sviadnově nebo na Vodní dílo Šance.

    Poděkování patří všem ekotýmákům, kteří na přípravách Dne Země strávili několik schůzek. Každý dle svých možností a schopností přiložil ruku k dílu, a vznikly tak krásné aktivity pro ostatní žáky školy.

    Všem moc děkujeme a jejich práce si velmi vážíme.

    za Ekotým Blanka Barvíková


    EXKURZE DO ČISTIČKY

    V pátek 3. května se žáci 7. a 3. A třídy vydali na zajímavou exkurzi do čističky odpadních vod ve Sviadnově. Některé děti "ochromil" zápach a pohled na nečistou vodu a usazeniny, jiní se dokázali nad zrakové a čichové vjemy povznést a a se zaujetím pozorovat technologii, kterou, se voda čistí a dočisťuje i to, jak se ze vzniklé biomasy vyrábí elektrická energie nebo jak se dají usazeniny z nečisté vody využít např. na vyrovnání pozemku. Mohly se zamyslet například nad tím, proč vlhčený ubrousek do odpadu nepatří (na rozdíl od toaletního papíru se ve vodě nerozloží) a proč tam nepatří ani tuk (zvláště když máme v obcích sběrné místo na tuky a oleje).

    Exkurze, kterou pro nás připravil EKO tým, neboť se v tomto roce zabývá tématem VODA, se zúčastnili také žáci 8. a 9. třídy.

    Cestu zpět jsme si zpříjemnili procházkou po cyklostezce do Frýdku - Místku a zmrzlinou ve Frýdě.

    Lenka Ševčíková

    EXKURZE NA VODNÍ NÁDRŽ ŠANCE

    Ve čtvrtek 9. května se žáci 3.B., 4. a 5. třídy vypravili na exkurzi. Po příjezdu na Šance jsme nejdříve šli do infocentra, kde nám promítli dokument o tom, jak Šance vznikla a jak se renovovala. Taky jsme se dozvěděli, jaké druhy ryb jsou užitečné a jaké ne. Např. štika, sumec, candát a bolen jsou užitečné, kdežto plotice nebo jezdík jsou škodlivé. Proč? Tyhle malé ryby jí zooplankton, který zvyšuje kvalitu vody.

    Dozvěděli jsme se, jak se Šance renovovala a že je teď připravena na 10 000letou povodeň.

    Po houpajícím mostě jsme měli možnost dostat se i do odčerpávající věže. Tam jsme zjistili, jak a kudy odtéká voda ze Šance.

    Pod Šancí byly vybudovány šachty, do kterých jsme měli možnost nahlédnout sešlapáním 297 schodů. Jedna z šachet je určena na odtok spodní vody ze Smrku. Tato voda je prý nejlepší na kávu. Prošli jsme "tunelem" po dni hráze a poté nás čekalo 420 schodů nahoru, na sluníčko. A pak už jsme vyrazili zpátky do školy.

    Byl to super den.

    David Durczok, 5. třída


    Přikládáme několik fotografií napříč všemi našimi třídami i odkaz na reportáž o činnosti naší Ekoškoly


    Janovické studánky

    Letos jsme si v Ekotýmu zvolili téma voda, a tak jsme si řekli, že bychom mohli vyčistit janovické studánky. Ve středu 3. 4. k nám do Ekotýmu zavítal pan Žižka, aby nám přišel oznámit, v jakém stavu jsou studánky v našem okolí. Bohužel jsme se dozvěděli, že už žádné nezbývají. Dále nám sdělil, kde se přibližně nacházely.
    Za Ekotým jsme si řekli, že se tedy místo na čištění studánek vydáme vyčistit okolí našeho janovického potoka.

    Za Ekotým Janovice
    Šimon Zeman a Zuzana Menšíková 


    Laserová palba s Ekotýmem

    Dne 20. 02. 2024 jsme se s Ekotýmem vydali na laser game v Ostravě.

    Ráno v 6:45 jsme na sebe počkali ve škole, okolo 7:00 jsme se vydali na cestu autobusem.

    V 7:15 jsme již dorazili na vlak, vlakem jsme odjeli v 7:20, okolo 8:00 jsme dorazili do Ostravy Forum Nová Karolina. A po 10 minutách jízdy tramvají jsme se konečně dostavili na místo.

    A mohla začít zábava, vešli jsme do místnosti, převlékli jsme se do černého, oblékli vesty a hra mohla začít. Každá hra byla jako minuta, vždycky to rychle uteklo. Jak hry skončily vrátili jsme se do školy, kde jsme nocovali, Během odpoledne a večera jsme střídavě pracovali na plánech činností, ekokodexu, nástěnce a tématu vody a hráli různé hry.

    Za Ekotým Julča z 6. třídy a Ali z 3. B


    ZPRÁVA EKOTÝMU ZA DRUHÉ ČTVRTLETÍ

    (2023/2024)

    Stále se scházíme pravidelně každou druhou středu po vyučování. Naším letošním tématem je "voda". A tak se vše točí kolem ní. Sepsali jsme silné a slabé stránky naší školy a vytvořili plán činností na tento školní rok. Na jednu schůzku dokonce dorazila i paní inspektorka z ČŠI :-)

    Na konec ledna jsme vyhlásili pro žáky celé školy a jejich rodiče "Vodní výzvu." Doma si každý opíše stav svého vodoměru a za čtrnáct dní opět. My pak zapojíme děti v hodinách matematiky, které spočítají běžnou spotřebu vody. Všem pak nabídneme tipy, jak by se dalo vodou šetřit. Výsledky pak porovnáme. Jde o to, abychom snížili spotřebu pitné vody.

    Společně pracujeme na tom, aby se nám na škole líbilo. A tak jsme připravili podzimní výzdobu – na oknech každé třídy nám posedávaly vlaštovky. Když nastala zima, na oknech jsme "postavili" sněhuláky. Některé třídy je mají ozdobené šálami, čepicemi a rukavicemi. I před jarmarkem jsme měli plné ruce práce – stáčeli jsme k prodeji oblíbený "žížalí čaj" na květiny.

    Právě vymýšlíme výlet a další výzvu, která se bude tentokrát týkat focení. Každý z týmu má nějaký úkol, na kterém pravidelně pracuje.

    Naše schůzky vždy začínají nějakou aktivitkou, a tak my skončíme tímto vtípkem, se kterým přišly děti na schůzku:

    Plave kapr v medu a říká: "To je hustýýýýý."


    Školní zahrada

    Přátelé, dovolujeme si Vám předložit prezentaci zachycující naše úsilí o renovaci školní zahrady: 



    EKOTÝMY JANOVIC A LÍSKOVCE SPOLEČNĚ V ZOO

    V pondělí 9. října, mimochodem v nejchladnějším a nejupršenějším dni v týdnu, jsme se s Ekotýmem vydali do Zoo v Ostravě na objednaný program. Nejeli jsme tam sami, byl to totiž společný výlet s Ekotýmem ze ZŠ Lískovce, se kterým občas pořádáme společné akce (nocování ve škole, výlety).

    Ačkoliv nám počasí opravdu nepřálo, i tak jsme toho v ZOO viděli dost. Nakrmili jsme kozičky (dokonce i kousek jedné naší pláštěnky jim chutnal), pozorovali neskutečně klidné plameňáky a prohlíželi si i tamní informační panely. Všechny děti mrzelo, že se před námi někam do křoví schovala panda červená, kterou chtěly vidět.

    V pavilonu kočkovitých šelem jsme poslouchali pořádný řev neustále pochodující lvice, ze které šel v té chvíli ještě větší strach než obvykle. Zato král se námi nenechal vykolejit a klidně si tam hned u skla dřímal.

    "Mně se nejvíce líbilo, když jsem seděla vedle lva," řekla Nelča.

    Tonda si z přednášky o zvířatech savany a pouště zapamatoval, že pštros si ve skutečnosti nezahrabává hlavu do písku.

    Děti si mohly osahat sloní zuby nebo kly. Někteří z nás netušili, jak šikovní jsou sloni v práci s chobotem. Dokáží s ním prý i odšroubovat šroubek od matky.

    "Super byla zívající krajta zelená," zase říkali Pavel se Šimonem.

    Cestou zpátky jsme zažili ještě malé dobrodružství, když naši celou bandu kontrolovali v trolejbusu revizoři.

    I přes nepřízeň počasí se nám společný výlet líbil a těšíme se na další spolupráci.


    Ekotým zdraví všechny v novém školním roce 

    a přináší první zprávy o své činnosti

    V letošním roce jsme se rozhodli vyzkoušet jiný model schůzek. Budeme se scházet zase ve středy, tentokrát jednou za 14 dní, ale na dvě vyučovací hodiny. Čas schůzek je stanoven od 13:00 do 14:30 hod.

    Co si od toho slibujeme? No rozhodně více času na práci. Plusem je také skutečnost, že se nehoníme
    a do začátku schůzky se v klidu naobědváme. A kdo dojíždí, v pohodě stíhá autobus.

    A co už jsme stihli?

    • Zvolili jsme téma a už na něm začali pracovat.

    Letošní rok bude ve znamení vody. Voda nás bude zajímat po všech stránkách.

    V každé třídě již proběhly diskuze a průzkumy, které povedou k určení slabých a silných stránek.

    Zatím se nám rýsují čtyři oblasti, ve kterých bychom mohli určitě něco lepšit.

    Můžeme se zabývat:

    • Spotřebou vody ve škole i domácnostech.
    • Znečištěním vody.
    • Obecní Říčkou, ale také školním jezírkem.
    • Řešením odpadních vod v obci.

    • V říjnu se naší schůzky zúčastnil pan místostarosta Lukáš Plánička a stejně jako loni, byly jeho nápady zajímavé, podnětné a užitečné. Moc se těšíme na další spolupráci.

    • Sestavili jsme si celoroční plán akcí pro naši školu.

    • Vyjeli jsme si s naší partnerskou školou z Lískovce na výlet. Článek i fotky najdete v naší sekci.

    • Pokračujeme i v loňském tématu PROSTŘEDÍ. Do konce října bychom chtěli mít vysazeny první ovocné stromy školního sadu.

    Celý říjen k nám můžete vozit starý papír. Výtěžek se sběru bude určen na nákup stromů do sadu.

    Za Ekotým Blanka Barvíková


    Janovický "Ekotým" obhájil mezinárodní titul Ekoškola

    Všechny Ekoškoly v ČR, tedy i naše škola, mají možnost se od školního roku 2020/2021 ucházet o tři stupně mezinárodního ocenění. Školy si v rámci obhajoby mohou zvolit, zda se pokusí projít cestou Bronzovou, Stříbrnou nebo půjdou cestou nejvyššího ocenění, cestou Zelenou. Za projití Zelené cesty získá škola ocenění - Zelenou vlajku a titul Ekoškola.

    Naše škola získala první titul Ekoškola v roce 2013 a od té doby ho obhájila již 3x. V květnu tohoto školního roku jsme se vzhledem k novým kritériím a nově zavedenému systému hodnocení zapojených škol ucházeli o titul nejvyšší, tedy o titul Ekoškola - certifikace Zelená cesta.

    Proběhly konzultační návštěvy zástupce programu Ekoškola s týmem učitelů zastupujících Ekotým a koordinátorem naší školy paní učitelkou Blankou Barvíkovou. Po několikaměsíční práci následoval odborný audit zástupců mezinárodního projektu Ekoškola a naše aktivní obhajoba přímo v běžném školním režimu.

    Být nositelem Zelené vlajky ukazuje, že skrze plně realizovanou metodiku 7 kroků u dětí rozvíjíme schopnost a ochotu aktivně a samostatně zlepšovat životní prostředí a ovlivňujeme tak i celou naší školu.

    Zelenou vlajku a další insignie následně škola převezme při slavnostní ceremonii v červnu 2023 v krásných a slavnostních prostorách Brožíkova sálu na Staroměstské radnici v Praze. Moc děkujeme Obci Janovice za finanční podporu na cestu a pobyt v Praze.

    Jsme hrdi na všechny děti a učitele, kteří se na obhajobě titulu podíleli a vzorně tak reprezentují naši školu i obec na celorepublikové i mezinárodní úrovni.


    Zpráva Ekotýmu za měsíc duben

    Duben začal opravdu pracovně. Pokračovali jsme v jednáních s místostarostou Lukášem Pláničkou a dokončili plány na projekt Den Země.

    Ten byl spuštěn 21. 4. a Vy se můžete až do 7. 5. zapojit do jednotlivých úkolů.

    Všechny třídy se účastnily tradičního úklidu obce. Je vidět, že lidem záleží na tom, jak to kolem nich vypadá. Odpadu je každý rok méně.

    Ve škole se vše ubírá k plánovanému auditu. Každá třída se zapojila do projektu kreslením obrázků jednotlivých úkolů, přípravou stanovišť na Ekostezku. Pokračujeme ve výzdobách chodeb a oken školy. Konečně jsme se pustili do čištění podlahy v tělocvičně. Kontrolujeme plán činností a dokončujeme naplánované úkoly. Doufáme, že počasí nám už brzy umožní pustit se do zahradních prací. Ale o tom si přečtete až v květnu.


    Zpráva Ekotýmu za měsíc březen

    Práce na plnění úkolů z plánu činností jsou v plném proudu, dokončují se nátěry na chodbách, na zahradě začínají probíhat první jarní práce. Do plnění úkolů se zapojují jednotlivé třídy. Třeťáci a páťáci sundali z plotu látky, které v minulém roce plot ještě zdobily, nyní již působily nevzhledně. Páťáci uklidili školní pozemky, posbírali odpadky.

    Čtvrťáci a páťáci pomáhají s obnovami nátěrů chodeb. Ve třídách se připravuje jarní výzdoba školy.

    Pokračuje starost o ptactvo. Ekotým požádal pana Vojvodíka, zda by na jedné ze schůzek mohla proběhnout dílna zaměřená na výrobu ptačích budek. Ten byl tak moc hodný a vyhověl nám. Vše pro děti perfektně připravil a pak už stačilo jednotlivé části budek zkompletovat. V Ekotýmu jsme vyrobili 4 budky a hned následující den je pátá třída rozmístila na našich školních pozemcích. Přidala se ještě budka třeťáků, a tak má pět ptačích rodinek šanci zabydlet se u nás na zahradě. Tímto bychom chtěli moc poděkovat panu Vojvodíkovi za čas, materiál, vstřícnost a pomoc při výrobě ptačích budek, které nám na naší školní zahradě chyběly.

    Na konci měsíce proběhla také první schůzka s místostarostou Lukášem Pláničkou, který za námi do Ekotýmu přišel, abychom společně naplánovali Den Země. Padly první nápady, jakou formou tento projekt, který nebude tentokrát jen pro školu, uchopit. Jakmile jsme si ujasnili, co bude naším cílem, pak už padal jeden návrh za druhým. Na těch budeme v dubnu pracovat, abychom svátek Země řádně "oslavili".


    Zpráva Ekotýmu za měsíc únor

    Únor sám o sobě je krátký měsíc a ještě, když se do něj připletou jarní prázdniny, času na práci opravdu moc nezbývá. Ale i tak jsme kus práce zase udělali.

    Dospělý Ekotým měl schůzku s koordinátorkou Ekoškoly paní Janou Bartošovou, která nám pomohla ujasnit si, co vše je ještě potřeba do obhajoby vykonat.

    S Ekotýmem jsme se pustili do sestavování cílů, které nám ještě chyběly. Zkontrolovali jsme plán činností, označili v něm splněné úkoly a rozdělili si ty, které ještě na splnění čekají. Účast na jednotlivých úkolech jsme nabídli také třídám, které se ochotně do jejich plnění zapojily.

    Členové Ekotýmu si připravili prezentace pro své mladší spolužáky, kterým chtěli přiblížit práci v Ekotýmu. Práce na přípravě prezentace byla opravdu náročná, zhostili se jí členové Ekotýmu z páté třídy. Vojta Nezhoda sestavil prezentaci, kterou jsme společně upravili a pomocí níž jsme jednotlivé kroky naší činnosti prezentovali. Děti zjistily, že zaujmout spolužáky výkladem není vůbec jednoduché. Přesto si z těchto společných setkání odnesly důležité poznámky, které jsme upotřebili k dokončení Ekokodexu.


    Zpráva Ekotýmu za měsíc leden

    První pololetí zakončil Ekotým svou činnost velmi aktivně. V předvánočním období se velkou měrou podílel na výzdobě školy, přesně v duchu letošního tématu prostředí.

    Po vánočních prázdninách se lednové schůzky nesly v duchu plnění zvolených úkolů k tématu prostředí a také přípravy na nocování a návštěvu našich kamarádů z lískovecké Ekoškoly.

    V samém závěru ledna, po uzavření známek, jsme se tedy domluvili na nocování. V žádném případě nešlo jen o zábavu, právě naopak, čekala na nás spousta práce. 

    V úvodu jsme shrnuli naši dosavadní vykonanou práci a nastínili si, co vše je třeba do obhajoby ještě dokončit. Poté jsme se dali do sestavování Ekokodexu. Smyslem Ekokodexu je definování hodnot našeho chování vzhledem k prostředí kolem nás. Prvotní nápad byl Ekokodex zveršovat. To se povedlo jen v některých částech. Veršování nás pobavilo a poděkování patří všem za vykonanou práci, zvlášť Zuzce Menšíkové, která se veršováním jednotlivých částí zabývala ještě ve svých volných chvílích.

    V pozdně odpoledním a večerním čase jsme se pustili do výroby jmenovek pokojových rostlin a do opravy nátěrů her a značení na podlahách chodeb naší školy. Výsledkem byla nová hra na 1. stupni Twister, která je nyní každou přestávku vytížená. Drží se také skákání Panáka. Pro velkou oblibu jsme nakonec Twister namalovali ještě třikrát tak, aby byly dva na prvním stupni a dva na druhém. Nyní nám už schází jen přemluvit šikovného rodiče, aby nám ke hře vyrobil hrací růžice.

    Po filmovém snímku Hugo a jeho velký objev jsme si popřáli dobrou noc, zalezli do spacáků a s myšlenkou na nadcházející návštěvu Lískovce šli spát.

    V pátek ráno hned po snídani dorazil Ekotým z Lískovce. V první společné hře jsme si zopakovali jednotlivé kroky Ekoškoly. Poté následoval turnaj v přehazované a následně hra kufr. Celé dopoledne se neslo v přátelské atmosféře. Děti se znaly již z podzimního výletu na Ondřejník, a tak rychle navázaly na kamarádství, která na výletě začala vznikat. 

    Letošní společnou spolupráci zakončíme jarní návštěvou v Lískovci. Už se moc těšíme, co si pro nás v Lískovci připraví.  


    Neusnuli jsme na vavřínech, jsme stále aktivní

    Práce Ekotýmu pokračuje. Aktuálně si Vám dovolujeme předložit výsledek analýzy slabých a silných stránek naší školy vztahující se k tématu prostředí, jak je vidí členové Ekotýmu.

    Přestože jsme přišli na hodně věcí, které si zaslouží vyzdvihnout, ale také na ty, které by si v tomto roce naši pozornost zasloužily, nejsme si jisti, zda jsme něco důležitého neopomněli, nepřehlédli a byli bychom moc rádi, kdybyste naše postřehy doplnili.

    Ze slabých stránek se již začíná rýsovat náš plán činností, který bychom rádi uzavřeli během příštího týdne.

    V tomto týdnu se nad tématem zamýšlí ještě členové Ekotýmu společně se svými třídami. Z tohoto důvodu dáváme v tomto týdnu prostor rovněž široké veřejnosti (rodiče, obec, obyvatelé Janovic),

    aby naše postřehy doplnila a my s nimi mohli dále pracovat.

    Děkujeme za spolupráci Ekotým ZŠ Janovice 


    Je to tady!!!

    07. 09. se EkoTým ZŠ Janovice sešel na první společné schůzce ve školním roce 2022/2023.

    Velká většina loňských EkoTýmáků vydržela a chce pokračovat ve své činnosti i letošní rok. Moc děkujeme. Přivítali jsme mezi sebou také některé nové a některé staronové členy.

    Na úvod jsme si zahráli Bingo, přišel nás přivítat také pan ředitel, domluvili jsme si, kdy a jak často se budeme scházet, a pak už jsme se vrhli do práce.

    Už loni jsme si zvolili témat VODA, které zvítězilo v našem hlasování těsně před PROSTŘEDÍM. Takřka jednomyslně jsme se shodli, že i když bychom letos ještě nemuseli, přesto chceme zkusit obhájit nejvyšší cestu v Ekoškole, cestu zelenou, a získat tak opětovně titul Ekoškola.

    Poté jsme si připomněli, které činnosti a aktivity bychom v letošním školním roce chtěli nebo musíme zvládnout. No a došlo na logickou argumentaci ze strany Natálky Kohutové, že vzhledem k plánovaným činnostem je logičtější vybrat téma PROSTŘEDÍ.

    Letošním tématem je tedy PROSTŘEDÍ. Na VODU jsme ale nezanevřeli a rádi bychom, aby se v průběhu roku stala naším doplňujícím tématem.

    Nezapomněli jsme ani na JÍDLO A SVĚT a s ním spojenou kampaň o palmovém oleji.

    No, čeká nás toho opravdu moc, tak držte palce, ať nám to letos všechno vyjde.